Aponogeton undulatus


Aponogeton undulatus – Onowodek fałdolistny

Jest to chyba najmniej wymagający z aponogetonów, długie liście są pofałdowane na brzegach, osadzone na dość długich łodygach. Roślina rośnie dość szybko, natomiast przy mocniejszym świetle nawożeniu słupa wody i dodawaniu Co2 rośnie w  oczach. Jak wszystkie aponogetony jest to roślina bulwiasta i bulwa przechodzi okres spoczynku ,który w tym przypadku nie jest konkretnie określony.

Cytowane za akwa.szczecin.pl.

Pochodzenie: rozpowszechniony na północnym-zachodzie, północy, północnym-wschodzie Indii, w stawach, bajorach i na błotach.

Opis: Kłącze bulwiaste, gładkie, jajowate lub wydłużone, grubości 6-25 mm. Liście podwodne długości 10-25 cm i 0,8-4,2 mm szerokości przezroczyste, półprzezroczyste lub nieprzezroczyste z pięknym wzorzystym rysunkiem u podstawy klinowate, zaokrąglone rzadko z niegłębokim sercowatym wcięciem, czubek liścia owalnie zaokrąglony, tępy. Unerwienie równoległe z 1-5 nerwami czasami do 7. Ogonki liściowe do 70 cm długości. Pęd kwiatowy do 55 cm pogrubiający się stopniowo w stronę podstawy kwiatostanu. Osłonka kwiatostanu do 17 cm długości nie opadająca lub wcześnie opadająca. Kwiatostan jednokłosowy wcześnie kwitnący do 10 cm długi z równomiernie rozłożonymi na osi kwiatkami. Dwupłatkowa korona czasami jedno lub trzy płatkowa z wcześnie opadającymi łopatkowymi lub odwrotnie jajowatymi płatkami, z 1 czasami 2 lub 3 żyłkami, są białe lub różowe. W kwiatku zazwyczaj 6 pręcików na białej lub różowej lekko rozszerzającej się przy podstawie nitce z jasno żółtymi pylnikami, słupków jasnoróżowych 3-4 z dwoma zalążkami. Owocnia do 16 cm długości z owocem z krótkim zakręconym dzióbkiem. Nasiona z pojedynczą powłoczką o wymiarach 5 x 2 mm.

Uprawa: Jest żyworodny, łatwy w uprawie. Wymaga wody o twardości 5-15°N, pH 6-7,5 i temperaturze 22-28°C. Podłoże powinno zawierać dodatek gliny. Gatunek ten często tworzy rozłogi długości do 35 cm ze zgrubieniami na końcach z których rozwijają się młode roślinki. W czasie jednego okresu wegetatywnego roślina macierzysta może wytworzyć do 7 nowych roślin.

Cytowane za akwa-mania.mud.pl

 

Mój aponogeton wypuścił w jednym czasie 4 kłącza na których jest conajmniej po 3 rośliny potomne, więc ta liczba 7 w opisie powyżej jest trochę zaniżona. Roślina w typowym akwarium holenderskim przy optymalnym świetle, nawożeniu do słupa wody oraz dostarczaniu CO2 rośnie w bardzo szybkim tempie. Liście tworzą się półprzezroczyste i bardzo długie. Roślina nadaje się do mniejszych zbiorników tylko w początkowej fazie rozwoju potem bardzo zarasta zbiornik.

 

Liście mojego onowodka jak widać na zdjęciu są półprzezroczyste i bardzo długie moje akwarium ma 40 cm wysokości a zawinięte liście praktycznie dotykają dna:

 

Zbliżenie liścia aponogetona undulatusa

 

 

Kłącze z roślinami potomnymi które już mają widoczne bulwy  korzenie.

 

 

Zdjęcia rośliny w całej okazałości umieszczę jak wyciągnę roślinę matkę z akwarium w celu przesadzenia do większego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.