Sterowanie samymi pompkami zrealizowane jest przez tranzystory MOS-FET sterowane kluczami tranzystorowymi. PCF8574A podłączony jest bezpośrednio do NodeMCU a co za tym idzie jest tam logika 3,3V co natomiast jest za niskim napięciem aby wysterować standardowe MOS-FETy wiec zastosowałem dodatkowy klucz tranzystorowy. Można zainwestować w m-fety niskonapięciowe np IRF8113 lub IRF7862. Postanowiłem jednak złożyć dozownik z gratów które mam na stanie czyli IRF530N i kilku innych tranzystorów.
Schemat układu sterującego pompą:
Do wejścia signal podawany jest sygnał z PCF8574A. LED tutaj można podłączyć diodę która będzie się zapalać gdy pompka działa.
Z ciekawostek które zaobserwowałem to PCF8574A przy włączeniu zasilania ma stan wysoki (lub jakiś blisko nieokreślony ale bliższy wysokiemu) przez co na chwile startują wszystkie pompy. Raz że mocno obciąża to zasilacz dwa niepotrzebnie podaje nawozy do zbiornika. Rozwiązaniem tego problemu jest tranzystor Q19 na bazę którego podaje stan wysoki z NodeMCU na samym początku programu dopiero po pełnym starcie systemu ustawiam na tym pinie stan niski i już można uruchamiać pompy z kontrolera.
To chyba wszystko co dotyczyło by sprzętu.
Witaj,Maciej,ale nie prościej założyć reaktor + sterownik PH,jeśli oczywiście to akwa morskie.
Na razie nie planuje solniczki. Dozownik dedykowany do holendra czyli zieleniaka 🙂
Witam,
jak się sprawuje dozownik? Czy jest szansa na zakup takiego od Ciebie?
Pracuje nad nową wersją sterowaną ekranem dotykowym. Sam moduł dozujący zostanie taki sam.
TANIE CHIŃSKIE MODUŁY WIFI nie są stabilne ….