Dozownik nawozów do akwarium wersja 2.0 ;)

Interfejs WWW

Jak już pisałem NodeMCU ma w sobie układ wifi ESP8266 który umożliwia podłączenie się do wifi przy użyciu WPS co tez wykorzystałem oczywiście z lenistwa, nie chciało mi się pisać interfejsu do podania SSID, usera i hasła.

Po wciśnięciu WPS na routerze włączamy zasilanie dozownika i czekamy aż nawiąże połączenie. Po udanym nawiązaniu na ekranie wyświetlony jest adres ip, ssid, oraz mac dozownika.

ESP8266 umożliwia stworzenie prostego serwera WWW który może udostępniać proste dane.

Pomimo że ESP8266 został podkręcony do 160 MHz serwowanie stron trwa dość długo więc musiałem podzielić stronę konfiguracyjną na kilka elementów. Na początku ładuje się tylko strona główna z listą pomp skraca to czas ładowania strony.

Po wybraniu konkretnej zakładki leci do mikrokontrolera zapytanie którą zakładkę wybrał użytkownik i dopiero zawartość tej zakładki ładowana jest do odpowiedniego <DIV>’a. Nie chciałem też używać <iframes>. Poprzez jscrypt ładowane są poszczególne zakładki do odpowiednich <div>. Upraszcza i zmniejsza to ilość przesyłanych danych.

Na ekranie powyżej mamy podobne informacje jak na LCD pokazującym dane o pompie.

Ostatnie dwa pola to pojemność pojemnika na nawóz oraz rzeczywisty stan napełnienia. Na podstawie tych danych system oblicza stan nawozów i informuje o tym użytkownika.

Dodatkowo dozownik wysyła mi maila z informacją gdy któryś nawóz się skończy.

No i koniec.

No może nie do końca koniec 😀

Zmodyfikowałem szybko oprogramowanie – dodałem możliwość wpisania nazwy nawozu max 10 znaków dla każdej pompy która wyświetla się na www i ekranie sterownika. Powodem tej modyfikacji oprogramowania było to  to że nagle i raptownie przestałem panować nad tym co jaka pompa podaje. Milion rurek w szafce też nie pomaga rozwikłać tego problemu. Teraz wiem co mam przypięte do której pompy. Na początku projektu wydawało mi się to proste w końcu jest tylko 8 pomp a jednak 8 to już dużo ;). Nazwy zapisywane są EEPROM’ie kontrolera.

Wyszło mi tak:

 1. K2SO4
 2. MGSO4
 3. KNO3
 4. KH2PO4
 5. FE
 6. MIKRO
 7. CARBO – ładuje do akwa CO2 ale carbo w płynie nie zaszkodzi.

 

Jednak jeszcze nie koniec 🙂

Skonstruowałem dozownik nawozów – no niby tak a CO2 w formie gazowej to też nawóz, więc dorzuciłem do sterownika możliwość sterowania elektrozaworem od CO2.

Ustawia się godzinę początku i końca podawania CO2.

 

 

5 myśli w temacie “Dozownik nawozów do akwarium wersja 2.0 ;)”

  1. Pracuje nad nową wersją sterowaną ekranem dotykowym. Sam moduł dozujący zostanie taki sam.
   TANIE CHIŃSKIE MODUŁY WIFI nie są stabilne ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.